Ekim 7, 2023

Ah Empati!

 

Herkesin ağızında bir empatidir gidiyor, ona empati şuna empati, ailede, romantik ilişkilerde, iş yerinde, okulda, çocukta empati kurabilmek.. peki çok mu önemli bu empati dedikleri? Evet çok önemli! Empatiyi anlayabildiğimiz ve bunu karşımızdakine hissedebildiğimiz ölçüde özgürleşebiliriz.

Fakat önce empatinin ne olmadığı ile başlayalım mı? Empati karşımızdaki insanın acısına çok üzülüp perişan olmak değildir. Empati başkası için acımak değildir. Empati karşımızdakini ‘yetersiz’ görüp bundan dolayı ona tolere etmek değildir, ‘tahammül etmek’ hiç değildir. Aslında empati özlü olarak şudur: onun yerinde olduğunu tahayyül ederek aynı tepkiyi vereceğini kabul etmektir. Bu gerçek anlamda karşımızdakini ‘anlamak’ demektir; onun yerine kendimizi koyabilip neler hissediyor olabileceğini hayal etmektir empati. Bunu yapabildiğimiz nadir anlarda bütün yargılarımız, ve var ise ‘önyargılarımız’ ‘savunma mekanizmamız’ yelkenlerini suya indiriyorlar. Karşımızdakinin olumsuz tepki ve davranışlarını kişisel almamak da aslında empatiden geçebilir; nahoş olarak algıladığımız davranış ya da tepkiler bize yönelik bile olsa biraz empati kurabildiğimiz zaman aslında alınganlık etmemeyi, sinirlenmemeyi becerebiliriz. Fakat ‘empati’ elbet haksızlığa boyun eğmek anlamına da gelmez, haksızlığa karşı doğru ve kimseye zarar vermeyecek şekilde hareket etmemize yardımcı olur.

Empati kurmak ilişkilerimizi güçlendirir, güvenli ve sağlıklı iletişime yol açar. Çünkü karşımızdakiyle empati kurduğumuzda ne yapıyoruz; onların yerine kendimizi koyuyoruz, onların duygularını, bakış açılarını, niyetlerini, belki de korkularını, güvensizliklerini ve ihtiyaçlarını kavrayabiliyoruz. Bunu yapabilmek en çok aile içinde, çocuk ve özellikle ergenlerle iletişimimizde ve iş yerinde çalışma arkadaşlarımızla olan bağlarımızda, ast-üst ilişkilerinde son derece yaralı olabilir.

Uzmanlar ‘empati’ becerimizin erken yaşta gelişmeye başladığını ifade ediyorlar. 4-5 yaşlarında bir çocuk başkalarının dünyayı kendisinden farklı deneyimlediğini algılamaya başlar. Ve ilerideki yaşlarımızda bu becerimizi beslemenin pek çok yolu var, empati kaslarımızı güçlendirmek için uzmanların çeşitli önerilerine bir bakış atalım:

1- Odağınızı dışarıya verin, çevremizdeki insanları ve tepkilerini gözlemleyin. Bilinçli farkındalık dedikleri ‘mindfulness’ düşünme tekniğini uygulayın; yargısız olanı olduğu gibi kabul etmek ve direnç göstermemek.
2- Kendi kafanızın içinden çıkın, başka birinin neler hissettiğini, ne düşünüyor olabileceğini, alternatifleri imgelemeye çalışın. Bunu yapınca kendi yargılama sisteminizden çıktığınızı göreceksiniz. Empatiye giden etkili bir yol.
3- Hemen olanlarla ilgili bir sonuca varmamaya gayret gösterin.
4- Göz temasının önemini ne kadar anlatsam az, gözümüzü kaçırdığımızda dikkatimizi başka bir yere vermiş oluyoruz, bir saniyeliğine bile olsa bunu herkes fark eder, siz de karşınızdaki de. İlginin kaybolması, hevesin sönmesi, dikkatin dağılması bir saniyeliktir ama etkisi içerde daha uzun yaşar.

https://greatergood.berkeley.edu/topic/empathy/definition#how-cultivate-empathy

From GreaterGood website article on Empathy

Diğer Yazılarım

Daha Fazlasını Oku

Sınırlarım Ve Ben…

Sınırlarım ve ben..    İlişkilerde sınır koymak. Kulağa biraz sert ve sevimsiz geliyor haklısınız, zaten karşımızdaki kişilere “sana sınır koyuyorum” demenizi kimse önermez. Mesele sınırları

Tamamını Oku