Hakkımda

Dr. Sırma Gumpert ACC
Yaşam ve İlişkiler Koçu
NLP Uygulayıcı

Sırma Gumpert

“Gel, ne olursan ol yine gel”

1972’de İstanbul’da doğdum, ama Kanada’nın Montreal şehrinde büyüdüm, önce İngilizce ve Fransızcayı öğrendim sonra da gençlik yıllarımda İstanbul’a taşınınca Türkçeyi de anadilim gibi öğrendim.  Nişantaşı Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara DTCF’de (Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi) Lisans, Yüksek Lisans ve Doktoramı Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümünde yaptım. Ankara benim için çok özeldir, üniversite öğrenciliğimi yaşadığım, genç bir yetişkin olarak bağımsızlığımı kazandığım, ilk işe girdiğim, harika arkadaşlıklar edindiğim ve hayatımın aşkı kocam Matthew Gumpert ile tanıştığım ve evlenme teklifi aldığım yerdir Ankara. Türk-Amerikan Derneğindeki ilk öğretmenlik işimde 3 sene kadar çalıştıktan sonra 1997’de DTCF’de araştırma görevlisi ve öğretim asistanı olarak 2004 yılına kadar çalıştım. Sonra eşimle İstanbul’a taşınmaya karar verdik ve 2004 ila 2022 yılları arasında yaklaşık 18 sene Haliç Üniversitesinde Dr. Öğretim üyesi olarak görev yaptım.  

Küçük çocukluğumdan beri insan psikolojisi, aile içi iletişim, insan ilişkilerinin doğası, değişkenliği ve uyumuna karşı olan öğrenme tutkum hiç sönmedi. Hatırlıyorum daha 12-13 yaşımda bir psikoloğun hayat hikayesini okuyordum, kişisel gelişim kitapları henüz Türkiye’de çok azdı 1980 ortaları, Kanada’dan getirdiğimiz iç gelişim kitaplarını hatmederdim, hep annemle babamla sohbetlerimiz bu konular etrafında gelişirdi. Meditasyon yapmayı Montreal’de henüz 10-11 yaşımda annem öğretmişti, o günden beri hiç bırakmadım, bu sebepten kendi kişisel gelişimimi, bugün mutlu bir yaşam sürebiliyor olmamı ve bitmeyen okuma, öğrenme ve gelişme hevesimi anneme ve babama borçluyum.  

2017 yılını kızlarım ve eşimle Fransa’da geçirdik. O yılımı çocukluğumdan beri beni bırakmayan insan ilişkilerini anlama tutkumu 20 yıllık akademik hayatımda edindiğim derin düşünme ve analitik yeteneğimi birleştirebileceğim yeni bir yol bulmaya adadım. Bu arayışımın cevabını gene meditasyon yaptığım sırada buldum; koçluk eğitimlerimi alıp profesyonel koç olmaya karar verdim, bu yolla ve bu yolda bütün güçlü yanlarımı, tecrübemi, ve tutkumu birleştirebilecektim.  2018’de İstanbul’a dönünce hemen Sola Unitas Akademi’de eğitimlerime başladım, 2020’de ACTP programımı tamamlayıp mezun oldum. Bir sene sonra Uluslararası Koçluk Federasyon (ICF)’den ACC unvanımı hakkettim, ondan sonra da NLP Uygulayıcı eğitimlerimi tamamladım. 4 yıldır profesyonel yaşam ve ilişkiler koçluğu bireysel seanslar yapıyorum, bir yandan da Haliç Üniversitesindeki akademik görevimi devam ettiriyordum, öğretmenliği çok sevsem de ve özleyeceğimi bilsem de 2022 yaz itibariyle artık üniversitedeki öğretim üyeliğimi sonlandırıp kendimi tamamen profesyonel koçluğa adamış bulunuyorum.  

Çift vatandaşlı, çift anadilli olarak, Amerika, Kanada, Türkiye, Avrupa’da yaşamış, New Yorklu bir eş, çok kültürlü çok dilli iki çocuk sahibi bir yaşantının içindeyim. Bu bana elbette koçluk mesleğimde oldukça geniş bir perspektif sağlıyor. Pek çok kültürü, yaşam biçimini görmüş yaşamış, kızlarını gerçek anlamda dünya vatandaşı olarak yetiştirmekle ilgili biriyim. Doğal olarak danışanlarım bana geniş perspektiften bakabilmek için gelirler, göremediklerini görmek, düşünemediklerini fark etmek için gelirler. Bize dar alanda sorun sıkıntı çıkmaz sokak olarak görünenler koçluğun sunduğu farklı ve bütünsel bakış açısından olanaklara ve açık yollara dönüşür. Yargısız yaklaşımım, empati gücüm ve derinlemesine bakabilme becerim koçluğumun temelini oluştururken, var oluşumuzun tüm renkleri ve şekillerini açık kalple kabul eden Mevlevi yaklaşımı “gel, ne olursan ol yine gel” koçluğumun felsefesini oluşturmaktadır.