Yaşam Koçluğu

“Başkalarına evet derken, kendinize hayır demediğinizden emin olun.”
Paulo Coelho

Yaşam koçluğu hayatımıza daha geniş bir pencereden bakmaya, öz değerlerimizi tanımaya, bu değerler doğrultusunda hayatımızı yeniden inşa etmeye teşvik eder. Hayatına yeni farkındalıklar ve keşifler eklemek isteyen herkes için yaşam koçluğunu tavsiye ederim. Kendi duygu ve düşüncelerini daha iyi ve net anlayabilmek, doğru karar verebilmek, ailesiyle, partneriyle, patronuyla, çocuklarıyla, anne ve babasıyla daha güvenli bağlar kurmak ve kişisel olarak gelişmek isteyen herkese gerekli bir deneyimdir yaşam koçluğu.  

İnsanlar hem birbirlerine çok benzerler hem de birbirlerinden çok farklıdırlar. Yaşam biçimlerimiz, seçeneklerimiz, tutumlar yaklaşımlar yorumlar tutkular korkular hevesler her insanda çeşit çeşittir- ancak insan ilişkilerini zaman zaman zorlayan kıran kopartan durumlar ortaya çıkabiliyor; herkesin hayatında bu gibi sıkıntılı- bizi üzen, kızdıran, ağlatan durumlar elbette oluyor. İnsanlarla olan ilişkilerimiz ve iletişimimiz hayatımızı çok derinden etkiler, iş arkadaş(lar)ımızla olan ilişkilerimiz sıkıntılı ise hayatımızın diğer alanlarına da sızar, işten çıktıktan sonra da devam eder bunun etkisi. Aynı şekilde evde, aile içinde sürtüşmeler bitmeyen alınganlık ve ego savaşları var ise evden çıkıp da işe giderken de bu sıkıntılar her yere bizimle gelir. Koçluk seansları bu alanlarda çok fayda getirir, kişinin ilişkilerine derinlemesine bakmasını, sıkıntıların kaynağını görmesini, empati kurmasını, kendine şefkatle anlayışla bakmasını, çözüm yolları arayıp bulmasını ve çok rahatlamasını sağlar. 50 dakikalık bir tek koçluk seansı bile kişiye ciddi bir rahatlama, ferahlama, netlik kazanma ve öz farkındalık kazandırır. Bunlar da son derece önemli ilerlemelerdir insan hayatında. 

Evlilik Öncesi Koçluk

Evlilik kararı elbette herkes için hayatının en önemli kararlarından biridir. Tüm hayatımızın gidişatını değiştirecektir ve yaşamlarımızı paylaştığımız diğer herkesin (ebeveyn, kardeş, arkadaş, akraba) hayatlarını da dolaylı ya da dolaysız olarak etkileyecek bir karardır. Evlilik kararı veren çiftleri hem çok mutluluk heyecan umut paylaşım gelecek hayalleri ortak yaşamın meyveleri bekler, hem de zorlayıcı bir süreç bekler. Kişi müstakbel eşini ne kadar sevse de bilinmeyen bir dünyaya adım atmaktadır ve bu insanları korkutabilir endişe yaratabilir insanlar arasında gerginliklere yol açabilir yanlış anlamalar ve alınganlıklar bu dönemde artar bazen kavgalar da bu dönemde daha bir sık ve yüksek sesliymiş gibi gelir. Kişi bazen doğru karar verip vermediğinden de emin olamayabilir, aile baskısı, akran baskısı ve toplum baskısının yadsınamayacak önemli etkisi vardır hepimizin verdiği kararlarda. Kişi evlilik aşamasında şunları kendisine sorarken bulabilir:  

ben gerçekten evlenmek istiyor muyum?  

Ben ‘bu kişi’yle hayatımı birleştirmek istiyor muyum?  

Ben annemi, babamı, toplumu, çevremi mi daha çok memnun etmeye çalışıyorum, kendi benliğimi ihtiyaçlarımı değerlerimi bir kenara mı itiyorum?  

Doğru olan ne yanlış olan ne? 

Kendimi ve karşımdakini gerçekten de tanıyor muyum?  

Hem kendim hem de ailem, partnerim için en iyi olanı nasıl anlayacağım..?  

Ve daha nice sorular kafamızda deli rüzgarlar gibi uçuşur. Bu noktada bir profesyonel koç ile görüşmek çift için ya da birey için çok rahatlatıcı bir o kadar da aydınlatıcı olur. Koçluk görüşmeleri çifte ve bireye kendilerini daha fazla tanımalarını, davranışların altında yatan sebepleri anlamayı, empati kurmayı, partnerlerini ve ailelerini daha iyi anlayıp sakin olabilmeyi huzurlu ve olgun olabilmeyi sağlar. Koçluk sorunlar ve anlaşmazlıklar karşısında kişinin kırıcı olmadan yapıcı iletişim yolları sunar, şikayet yerine çözüm odaklı yaklaşım yolunu açar. Koçluk çifte geniş bir bakış açısı yaratır, ileriye dönük hedefler tasarlamaya teşvik eder, çiftler arasında sağlıklı ve huzurlu iletişim kanalları oluşturur.  

İlişki(ler) Koçluğu

“Gerçek anlamda sevgi, diğer insanları da kendimiz kadar sevmektir, kendimizden çok ya da kendimiz yerine değil.”
Engin Geçtan

‘İlişkiler Koçluğu’ adından da anlaşılacağı gibi hem romantik ilişkiler için hem de aile içi ilişkiler, kardeşler arası ilişkileri, aile şirketi ilişkileri, iş ilişkileri, ast üst ilişkileri, ebeveyn ve çocuk-ergen-yetişkin çocuk arası ilişkileri, arkadaş ve akraba ilişkileri, komşu ilişkileri, insanın kendisi ile olan ilişkisi, başka bir değişle ‘İlişkiler Koçluğu’ insanoğlunu ilgilendiren her türlü ilişkiyle yakından ilgilenir. İlişkiler Koçluğu alan kişi ya da çift, bekar, evli, üniversite öğrencisi, genç, çocuğunu tek başına büyüten anne, ev hanımı, evden işini yürüten baba, müdür, CEO, asistan, kişi hangi rolü ya da rolleriyle gelirse gelsin koçluk seansına, seanstan değişmiş olarak çıkacaktır. Neden? Çünkü koçluk seansına gelmiş her insana, hangi problemle gelmiş olursa olsun, her zaman dünyaya olan bakış açısını değiştirecek 3 güçlü soru sorarım: bunların 1.si: Şu an senin için en önemli şey nedir? Kim olmak istiyorsun? Seansın sonunda ne olmuş olsun istiyorsun? Kendini daha iyi tanımak hayatında nasıl bir değişim yaratacak? En önemli değerin nedir? Mezar taşında ne yazılsın istersin? İnsanların seninle ilgili söylemelerini istediğin tek bir cümle olsaydı bu ne olurdu?  

Her ilişki bize bilgi verir, insan psikolojisi ve aklı ile ilgili bilgi verir ve en önemlisi kendimiz ile ilgili bilgi verir. Yani ilişkiler bir bakıma bize ayna görevi görürler, çünkü karşımızdaki kişiyi anlama yargılama anlayamama sevme sevmeme hepsi kişisel kararlarımızdır ve kendi kişiliğimizden gelir, bu yüzden bir kişiyi biri sever diğeri sevmez, bir olay karşısında 100 ayrı tutum ve 200 ayrı yaklaşım ve duygusal tepki verilir, kimisi aldırmaz, kimisi anlamaz, kimisi hayatını ortaya koyar, kimisi susar, bağırır, bağrına basar, rasyonelize eder, reddeder, görmez bile, önemsiz bulur, komik bulur, çekilmez bulur, bulur da bulur.. 

Neden?  

Neden bir olay ya da bir insanın bir davranışı karşısında onlarca farklı tepki oluşabiliyor? Çünkü her birimizin yaşam deneyimleri birbirinden farklıdır, yaşam deneyimlerimiz, coğrafyamız, toplumumuz, yöremiz, genlerimiz, başarı ve başarısızlıklarımız, çevremiz, konu komşumuz, dedemiz anneannemiz akranımız bebekliğimiz doğumumuz ve nice faktör daha duygu ve düşüncelerimizi oluşturur. Bunlar da hayatımızın çizgilerini, seçtiğimiz insanları ve her olay karşısında verdiğimiz tepkileri, duygu ve davranışlarımızı oluşturur. Aslında doğru- yanlış, haklı haksız yoktur, nereden nelerden nasıllardan geldin vardır? Benim koçluğumda kim haklı kim haksız kim doğru kim değil ile ilgilenmiyoruz, Mevlana’nın “Doğrunun ve yanlışın ötesinde bir yer var, orada buluşalım.” der. Benim koçluğum kim ne demiş, nedir kimdir değil, ‘nereden geldin nereye gidiyorsun kimlerle yürüyorsun ve neden’dir. 

“Gerçek anlamda sevgi, diğer insanları da kendimiz kadar sevmektir, kendimizden çok ya da kendimiz yerine değil.”

-Engin Geçtan 

 

Yazar Koçluğu

Yazar koçluğu yazı yazmak, yazılarını geliştirmek, yazdıkları ve yazacakları ile ilgili detaylı konuşmak, iç ve/veya dış ‘engel’ler var ise bunları anlamak ve nasıl yönetilebileceklerini görmek, motive olmak, yeni fikirler bulmak, yaratıcılığını açmak, ilham almak, plan yapmak, yön yöntem anlamak, kararlar verebilmek, hedef belirlemek, aksiyona geçmek, ürün ortaya çıkartmak, disiplinli çalışabilmek, üretken olmak ile ilgilenen bir koçluk hizmetidir.  

Henüz hiçbir şey yazmamış olsanız bile ya da çok yazmış hatta yayınlanmış bir yazar da olsanız  yazar koçluğu yazıya başlamanızı sağlayacak ve yazılarınızın (makale, blog, akademik yazılar, yaratıcı yazı: şiir, öykü, roman, düz yazı, gazetecilik, köşe yazarlığı, oyun yazarlığı, senaryo, günlük, öz yaşam yazıları) sonuçlanmasına ve profesyonelliğiniz artmasına da destek olacaktır.  

Akademik Yazar koçluğu

Akademik Yazar koçluğu üniversitede Yüksek Lisans tezi, Doktora tezi, Doktora sonrası yayınlar ve çalışmaların yürütülmesi, Doçentlik ve Profesörlük için yayınların yazılması aşamalarında akademik kişilerin sağ kolu gibi işler. Akademik yükselme için yayın en önemli ürün olduğu için son derece disiplinli, profesyonel, öz güvenli ve hedef odaklı çalışmayı gerektirir ve koçluk bu noktalarda kişiye gerekli alanı, motivasyonu ve üretkenliği sağlar. 

 

Yazar Koçluğu şu soruların cevaplarıyla ilgilenir: 

 

Yazmak istemenizin sebebi nedir? 

Yazmak size nasıl hizmet ediyor? 

Yazmazsanız ne olur? 

Şimdiye kadar yazı yazmak ile ilgili ne yaptınız? 

Yazıyla ilgili hayalleriniz ne? 

Bu hayallerin önünde engeller var mı? 

Nasıl bir yazar olduğunuzu düşünüyorsunuz? 

Nasıl bir yazar olmak istiyorsunuz? 

Yazı yazarken sizi en çok motive eden şeyler nelerdir? 

Motivasyonunuzu neler düşürür? 

Yazdıklarınızı kim okusun istiyorsunuz? 

Okuduklarında ne demelerini istersiniz?